RSS

Tarptautinis kojinių mezgimo čempionatas 2017 Radviliškyje

09 Lie

Vakar Radviliškyje įvyko Tarptautinis kojinių mezgimo čempionatas 2017, kuriame savo sugebėjimus demonstravo 54 dalyviai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, JAV, Australijos ir Kanados.
  

2017-tieji – Tautinio kostiumo metai. Lietuvoje vis daugiau žmonių nori pažinti tautinių drabužių ypatumus, o Šiaurės Lietuvos regionas nuo seno garsėja kruopštumo ir išradingumo reikalaujančiu mezgimo amatu. Puoselėjant iš praeities atėjusius etninius papročius bei palaikant mezgimo tradicijų tęstinumą, jau aštuntus metus iš eilės Radviliškyje organizuotas kojinių mezgimo čempionatas.
Liepos 8 d. dieną mezgėjai profesionalai ar besiruošiantys jais tapti, gavę įvairiausius apdovanojimus ar tiesiog mėgstantys šį užsiėmimą susirinko į vienintelį tokio pobūdžio renginį ne tik Lietuvoje, Europoje, bet turbūt ir pasaulyje – tai tarptautinį kojinių mezgimo čempionatą „Tautinių raštų vingiai“.
Šiais metais varžytis dėl geriausio mezgėjo titulo buvo ypač sunku, nes susirinko net 42 mezgėjai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos ir netgi tolimosios Amerikos.
Čempionate dalyvavo 4 mezgėjos iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Jų vadovė – amatų mokytoja, knygų apie mezgimą autorė, tarptautinių seminarų organizatorė Donna Druchunas. Renginio metu amatų mokytoja Donna  Druchunas pristatė vieną iš daugelio savo knygų „Lithuanian Knitting. Continuing Traditions“.
Čempionate dalyvavo dvi mezgėjos iš Lenkijos, Gniezno kultūros centro (vadovas Kazimierz Kujawski) ir dvi mezgėjos iš Rygos, Latvijos nacionalinio kultūros centro, o jų vadovė taikomosios dailės ekspertė, mokslininkė Linda Rubena atsivežė ir pristatė latvių nacionalinius kostiumus.
Į renginį sugužėjo virbalų virtuozai iš visos Lietuvos: Visagino mezgimo klubo „Nuo siūlo iki meno“ nariai, Raseinių neįgaliųjų dienos užimtumo centro mezgėjai,  Lazdijų rajono Gegutės kaimo bendruomenės atstovai, tautodailininkai, gavę įvairius apdovanojimus, dalyvaujantys parodose ar šiaip tiesiog mėgstantys megzti iš Radviliškio, Kauno, Baisogalos, Šeduvos, Šiaulių, Mažeikių bei Panevėžio rajono.
Prieš paskelbiant čempionato pradžią, komisijos pirmininkė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus komiteto narė Sigita Damanskienė, pristatė čempionato nuostatus bei kriterijus, kuriais remiantis buvo vertinami dalyvių darbai. Kadangi šiais metais yra Radviliškio miesto jubiliejinis gimtadienis – 450 metų, o miesto simbolis yra žirgas, ir tuo pačiu „žirgelis“ – vienas iš tautinių raštų simbolių, buvo nuspręsta, kad čempionato metu mezgėjai megzdami kojinės čiurną turės numegzti žirgelio raštą. Dalyvių darbus taip pat vertino šios komisijos narės: Radviliškio rajono tautodailininkų skyriaus pirmininkė Aurelija Norvaišienė, technologijų mokytoja ekspertė Inga Hokušienė ir amatų mokytoja, knygų apie mezgimą autorė Donna Druchunas.
Radviliškio miesto kultūros centro direktoriaus pavaduotojai, pavaduojančiai direktorių Indrei Ginkevičienei paskelbus čempionato pradžią, mezgėjai kibo į darbą, o žiūrovai galėjo mėgautis įspūdingais vaizdais ir garsais. Renginyje buvo daug visko: kas norėjo, galėjo pasisemti žinių apie mezgimą, „paganyti akis“ į čempionato dalyvių kojinių parodą, sužinoti apie kitų tautų kultūrą, arba tiesiog kartu su kapelomis padainuoti, pašokti ir linksmai praleisti laiką. Dalyvius, svečius ir visus susirinkusius linksmino Radviliškio miesto kultūros centro meno kolektyvai: „Šelmiai“ (vad. Edmundas Verpetinskas), „Šelmių muzikantai“ (vad. Artūras Miškinis), „Seni pažįstami“ (vad. Sigitas Jagminas), „Radvija“ (vad. Jūratė Stakvilevičienė), „Aidija“( vad. Donatas Stakvilevičius); saksofono muzika žiūrovai gėrėjosi užgrojus Svajūnui Taučiui.
Čempionate dalyviai turėjo unikalią galimybę pasigėrėti ir sužinoti daug įdomių detalių, apie visų Lietuvos regionų tautinius kostiumus. Visus juos savo rankomis nuaudė ir pristatė žiūrovams tradicinių amatų meistrė, tautinio paveldo saugotoja, senojo audimo amato puoselėtoja Zita Paulikienė.
Po visų linksmybių ir įdomybių, ištiksėjus mezgimui skirtam laikui, o kompetentingai komisijai įvertinus geriausius ir gražiausius darbus, atėjo eilė apdovanojimams. Padėkas už sunkų darbą vertinant mezgėjų darbus komisijai įteikė projekto vadovė Vilma Simaitienė. Dalyvius sveikino ir nugalėtojams diplomus įteikė Radviliškio rajono savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja Justė Venckutė:

I vieta – Aida Šešelgienė (Kauno r.)
II vieta – Mara Mertena (Ryga, Latvija
III vieta -Rita Kuprinskaitė (Visaginas)
Kojinių parodos laimėtoja – Vanda Podina (Ryga, Latvija)
Originaliausios kojinės autorė – Genovaitė Janulienė (Raseiniai)
Tautiškiausios kojinės autorė ir nepraleidusi nė vieno kojinių čempionato – Olė Plungienė (Radviliškis)
Vienintelis mezgėjas vyras – Raimundas Mikuševičius (Panevėžys)
Sudėtingiausia mezgimo technika – Vaiva Vaičiulytė (Mažeikiai)
Jauniausia mezgėja – Samanta Šapranytė, (Panevėžio r.)
Vyriausia mezgėja – Konstancija Goštautienė (Šeduva)
Paskirti titulai, išdalinti apdovanojimai. Dalyvių atmintyje ilgam išliks šilti prisiminimai ir… kiekvieno išsakytas pažadas… kitąmet sugrįžti vėl…
Tarptautinis kojinių mezgimo čempionatas“ Tautinių raštų vingiai“ finansuojamas Radviliškio rajono savivaldybės.

Rėmėjai ir partneriai:
Vilnonių ir pusvilnonių verpalų gamybos įmonė UAB „Teksrena“.
Kėdžių ir stalų iš natūralaus medžio masyvo gamybos įmonė  UAB „Venta LT“.
Vilnos gaminių įmonė UAB „Flokati“.
Kokybiškesnio gyvenimo gaminių įmonė – UAB „Merkurita“.
Reklamos gamybos įmonė Mažoji bendrija „Rekmanta“.
Pagrindinis informacinis rėmėjas – periodinis leidinys  „Šeimininkė“
Informaciniai rėmėjai:
Radviliškio krašto laikraščiai: „Radviliškio naujienos“; „Radviliškio kraštas“
Radijo stotis „RS2“.

Radvliškio miesto kultūros centro informacija

 
Komentarų: 1

Publikavo 9 liepos, 2017 2017, Naujienos

 

1 atsakymas į “Tarptautinis kojinių mezgimo čempionatas 2017 Radviliškyje

  1. Povilas

    9 liepos, 2017 at 10:21 am

    o kas nugalėjo 2017?

     

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: